Wi-Fi комуникациите са бъдещето на комуникационните системи и се развиват с изключително бързи темпове, но все още не могат да осигурят надеждност и скорости сравними с тези на кабелните мрежи.
Спазването на някои прости правила и правилната експлоатация на безжичните рутери, могат да допринесат за значително подобряване на тяхната работа и съответно на удовлетворението от ползваната услуга.
Избор на рутер и настройки.
Както повечето потребителски устройства, рутерите се делят най-общо на три класа – нисък клас – масови рутери за домашно потребление, среден клас – масови рутери за домашно и бизнес потребление и висок клас рутери – за професионално потребление. Разликата между рутерите е в мощността на процесорите и бързината на обработка на информацията, стандарта, броя на антените, обхвата и скоростите, които могат да поддържат, броя на потребителите, които могат да се свързват едновременно и други.
С цел предоставяне на максимално качествена услуга, по-долу е публикуван списък с рутери, с наблюдавани чести отклонения от нормалната работа или създаващи проблеми в мрежата на Телнет.
Настройването на рутера е от решаващо значение за нормалната му работа, затова е препоръчително да бъде извършвано от служители на Телнет.
Местоположение.
Безжичните рутери действат като приемо-предаватели на радио сигнал, но данните, които се получават между устройството и компютъра ви зависят от обхвата, който не е еднакво ефективен навсякъде поради наличието на физически препятствия - стени, мебели, огледала, метални предмети и т.н. или други безжични мрежи, които могат да причинят смущения и влошаване на сигнала.
При избора на подходящо място за вашият рутер, най-важният въпрос, който трябва да решите е този с осигуряването на достатъчно добър сигнал (покритие) до всички стаи. Също така трябва да знаете, че до рутера ще трябва да достигат: Захранване /220 волта/, лан кабела на Телнет и ако има свързан компютър кабелно - лан кабел от него.
Основен проблем пред избирането на подходящо място за безжичния рутер е наличието и броя на преградите между клиентските устройства и рутера. В зависимост от типа строителство, през 2-3 стени може изцяло да бъде загубен сигнал, дори и реалното разстояние между устройствата да е едва 5-10 метра. Препоръчително е рутерът да е поставен в средна част на жилищната площ. Така клиентите във всички стаи ще са на равни разстояния от рутера (и зад равен брой стени). Ако апартаментът/къщата са големи, може да се наложи да използвате втори рутер за по-добър обхват.
„Замърсяване“ на ефира.
Следващият проблем с обхвата и ниските скорости е "замърсяването" на ефира. Честотният обхват, определен за Европа до скоро бе 2.4 GHz. Той е разделен на 13 канала с ширина от 20 MHz и наличието на повече от една безжична мрежа на един и същ или близки канал и оказва влияние. Ако наоколо има твърде много безжични мрежи и всички канали са "пренаселени", това може да пречи на вашата мрежа да работи нормално - от съседите ще идват твърде много смущения. Ако при свързване виждате множество налични мрежи (рутери), е твърде вероятно реалната ви скорост да бъде многократно по-ниска от обявената в спецификациите на рутера.
От няколко години на пазара се налагат рутери, които работят на две честоти - 2,4Ghz и 5Ghz.
5Ghz честотния канал е с по-мощно покритие на малки разстояния, което го прави идеален за стаи, малки апартаменти и т.н. Заради по-малкия обхват "замърсяванията" на ефира на 5Ghz са слаби и се постига по-добра връзка, скорости и надеждност. Препоръчваме ползване на рутер на 5Ghz, за да ползвате максимално скоростите на предоставената от Телнет услуга.
Хардуерни ограничения.
Важно е да се знае, че безжичните карти на всички съвременни лаптопи имат настройка за управление на енергопотреблението. В почти всички случаи, когато лаптопът е свързан с ел.мрежата, картата работи на максимална мощност. Когато обаче лаптопът работи на батерия, тя автоматично се превключва в "спестяващ" режим и чувствителността и мощността падат. Изключването на настройката за пестене на енергия на лаптопа би повишило надеждността на връзката с рутера, макар и с цената на по-бързо изтощаване на батерията.
Внимание! Телнет препоръчва да бъдат спазвани инструкциите за безопасна експлоатация на крайни устройства давани от производителя и изключване на устройството от захранващата мрежа и изваждане на кабела за Интернет от WAN порта по ВРЕМЕ НА БУРИ, ДЪЖД И ГРЪМОТЕВИЦИ.
Телнет не носи отговорност за повреди на крайни устройства следствие на външни фактори и форсмажорни обстоятелства включващи пренапрежение в захранването или токови удари причинени от гръмотевици.
Важно! Телнет ООД си запазва правото да откаже настройка на некачествени и неизправни WiFi рутери, както и да преустановява предоставянето на услуга при наличие на неизправно клиентско устройство съгласно т.18.2, Раздел IV от Общите условия за взаимоотношения с крайни потребители.
Списък с работещи рутери: | |
TP-Link: | всички модели * |
D-Link: | всичи модели * |
* изключение правят моделите изброени в таблицата с проблемните рутери
** възможно е описаните проблеми да не се проявят винаги
*** съдействие за отстраняване на проблема може да получите в нашите офиси
последна промяна: 2020-05-08
За всички проблеми или наблюдавани отклонения от нормалните параметри на услугата или въпроси свързани с експлоатацията на използваните от Вас устройства, сме готови да осигурим необходимата консултация, диагностика и съдействие на телефоните на Денонощния център за работа с клиента – 062/603071; 0888149259; 0889115415, както и на email – support@telnet.bg.
С уважение
Екипът на Телнет